נוהל 126

מה זה נוהל 126?

נוהל 126 של משרד הבריאות הוא למעשה נוהל שנועד להסדיר את האופן שבו מאחסנים תרופות ותכשירים רפואיים במעבדות, חברות לייצור תרופות ובתי מרקחת. נוהל זה הוא נוהל רשמי של משרד הבריאות והוא מהווה תקנה שמחייבת כמו חוק.
לפי
נוהל 126 של משרד הבריאותיש להסדיר ולשמור כי התכשירים בבתי המרקחת יאחסנו על פי התנאים המפורטים בתנאי הרישום. משרד הבריאות בטוח כי כל הנוגעים בדבר עומדים בתנאים אלו.
הנוהל נכנס לתוקף חוקי והחל להיאכף משנת 2014, למעט מקרים של רכש מקררים חדשים שבו ניתנה הארכה של תקופת זמן של שנתיים בגלל זמן ההתארגנות הנדרש.
משרד הבריאות מדגיש כי החל מתאריך זה על מערכות ניטור הטמפ' במקררים הקיימים בכל המקומות בהם מאחסנים תרופות ותכשירים רפואיים כולל ולרבות בתי מרחקת צריכים לדאוג להפעלת המזגן במקומות בהם מוחזקים תכשירים ומוצרים אלו לפי הטמפרטורה הנדרשת להם.
הפעלת מערכות הקירור והמזגנים צריכה להיות גם מעבר לשעות הפעילות של בית המרקחת ולשעות קבלת הקהל, והיא כולל גם את חדר התרופות או בתי מסחר, מעבדות ומפעלים לייצור תרופות כך שתנאי האחסון יהיו בטוחים ונאותים. משרד הבריאות החל בביצוע בקרות ופיקוח בשטח בתאריך ה 1/10/2014 בשביל להבטיח כי תקנה זו מטופלת ומתקיימת כנדרש.
הודעת משרד הבריאות – נוהל 126 תנאי אחסון והובלה של תכשירים – יישום תחולה ופקוח
נוהל 126 של משרד הבריאות.
אי עמידה בתנאי הנוהל יכולה להוביל לעונשים כספיים או לעונשים בפועל. מטרת נוהל 126 היא להפוך את אחסון התרופות והתכשירים הרפואיים להגיינית ובטוחה יותר.
נוהל זה הוכנס למערכת הבריאות בשנת 2014 והוא מחייב את כלל המעבדות, מרפאות, בתי מרקחת ומפעלים לייצור תרופות ותכשירים רפואיים.
חשוב להקפיד על
תנאי אכסון והובלה של תכשירים כי זה יכול להשפיע על תוקף התרופה ומידת היעילות שלה. 

מידע נוסף

איך עובד נוהל 126?

לפי נוהל 126 כל בית מרקחת, מעבדה או מפעל לייצור או מכירת תרופות מחויב לשמור את התכשירים הרפואיים תחת תנאי קירור שנקבעו על ידי משרד הבריאות.
 לא ניתן לעבור על נוהל זה והמשמעות של עבירה עליו היא לא רק סכנה בקבלת קנס או עונש אחר אלא גם בכך שתכשירים יתקלקלו.
תכשירים רפואיים הם בעלי רגישות רבה לחום, קור, חשיפה לאור ועוד…., לכן חשוב מאוד לשים לב לתנאים בהם מאחסנים אותם ושומרים עליהם.

כיצד נוהל 126 יכול לסייע לכם?

נוהל 126 נועד להסביר ולהתוות לבתי מרקחת, מפעלי תרופות ומעבדות איך ובאילו תנאים הם נדרשים לאחסן תכשירים רפואיים.
נוהל 126 של משרד הבריאות נכתב לאחר הרבה מאוד מחקרים שאגף הרוקחות במשרד הבריאות ערך. נוהלים דומים קיימים בכל מדינות אירופה וצפון אמריקה.
הרגישות של תכשירים רפואיים למצבי מזג אוויר, מצבי אור וחושך ועוד יכולה לפגום ביעילות שלהם ופעמים רבות גם להפוך אותם מתכשירים שמרפאים לתכשירים שמסכנים את הבריאות.
משום כך, הקפדה על נוהל 126 של משרד הבריאות היא חשובה מאוד.

למי נוהל 126 מיועד?

נוהל 126 מיועד לכל גוף עסקי או ציבורי שעוסק ב:

 • מכירת תרופות
 • ייצור תרופות
 • אחסון תרופות

רוב הגופים שנוהל 126 אגף הרוקחות מיועד להם הם:

 1. בתי מרקחת
 2. בתי חולים
 3. מפעלים לייצור תרופות
 4. מעבדות מחקר 
 5. חנויות שמוכרות תכשירים רפואיים

נוהל זה מסדיר את כל הנושא של גובה הטמפרטורות בהן ניתן לאחסן תכשירים רפואיים שונים. אחסון של תרופה כמו אנטיביוטיקה יהיה שונה מאחסון של תרופה כמו מורפיום למשל. 
למה נוהל 126 חשוב?

נוהל 126 משרד הבריאות עדכון

נוהל 126 משרד הבריאות עדכון בשנת 2014 נוהל 126 של משרד הבריאות עודכן והוכנסו אליו תקנות חדשות שמחייבות קירור של מקום העסק או הגוף הציבורי שמאחסנים תכשירים רפואיים 24 שעות ביממה כולל בחגים ושבתות וכולל בשעות בהם בית העסק סגור לכלל הציבור או לקבלת קהל.
לפי תקנות מעודכנות אלו בתי מרקחת ומקומות ציבוריים או עסקיים שבהם מאחסנים תכשירים רפואיים חייבים להיות מקוררים עם מזגן לאורך כל השנה וגם המקררים שבהם מאחסנים את התכשירים חייבים לפעול לאורך כל השנה.
אין זה משנה אם מדובר ביום כיפור, ביום שבת או ביום חול – הקירור של התרופות הוא קריטי למידת התוקף שלהן.

למה לא כדאי להפר את נוהל 126?

לא כדאי להפר את נוהל 126 רוקחות קודם כל בגלל שהפרת הנוהל יכולה לעלות בסופו של דבר בחיי אדם או לגרום לנזק לאנשים.
כאשר אנשים צורכים או לוקחים תכשירים רפואיים שלא אוחסנו כראוי אז מקרה היותר טוב תכשירים אלו יהיו פחות יעילים בריפוי או סיוע למצב הרפואי שלהם, במקרה הגרוע תכשירים אלו יוכלו להוות סכנת חיים של ממש וכר פורה לזיהומים שונים וחיידקים. העונש על הפרת נוהל 126 יכול להיות:

 • סגירת בית העסק לצמיתות ושלילת הרישיון שלו למכור תכשירים רפואיים
 • קנס כספי גבוה
 • עונש מאסר במקרים של רשלנות פושעת

גדול אף יותר מעונשים אלו היא הידיעה שאי ציות לנוהל גרם נזק בריאות לחיים של אדם מסוים או של מספר גדול של אנשים – ידיעה שקשה לחיות איתה ועם רגשות האשם שהיא מעוררת.

איך נוהל 126 יסייע לכם לייעל את העסק שלכם?

נוהל 126 יוכל לסייע לכם להפוך את אופן הניהול של העסק שלכם לתקין יותר ויעיל יותר. הנוהל לא הומצא יש מאין ויש מאחוריו היגיון ומחקרים רבים שמנמקים את החשיבות שלו לאיכות השימוש בתכשירים השונים.
נוהל זה יכול לאפשר לעסקים כמו בתי מרקחת או מעבדות לשמור על תו תקן מחמיר וגבוה בייצור ומכירת התכשירים שלהם לכלל הציבור.
לפרטים נוספים אודות נוהל 126 של משרד הבריאות לחצו כאן